Osuszanie mieszkań dla kogo i kiedy?

Co parę lat w Polsce słyszymy o podtopieniach mieszkań ze względu na wylewające rzeki, czy inne zbiorniki wodne. Kiedy parę lat temu Wisła wylała na osiedla mieszkalne w zabytkowym Krakowie, był to dramat nie tylko dla mieszkańców, ale i dla wielu firm. Dlatego też osuszanie mieszkań jest tematem niezbędnym i nie cierpiącym zwłoki!

Dlaczego osuszanie mieszkań po powodzi jest takie ważne? 

Po pierwsze najważniejsza kwestia rozwoju pleśni i grzybów. W ciągu dwudziestu czterech godzin po zalaniu wszystkie mikroorganizmy rozwijają się na ścianach, pod tynkami i we wszelkich szczelinach budynku. Pomijając już sam nieestetyczny wygląd, zapach stęchlizny którego z każdym dniem coraz trudniej się pozbyć, to dochodzi jeszcze do tego wszystkiego zdrowie. Oddychając zawartymi w powietrzu mikroorganizmami możemy nawet nabawić się astmy, czy alergii. Nie wspominając już o zagrożeniu dla osób posiadających takie dolegliwości!

Drugą kwestią jest oczywiście sprawa czysto finansowa. Im szybciej osuszy się mieszkanie, które uległo zalaniu tym mniejsze straty i koszty naprawy. Mówimy tutaj zarówno o suszeniu tynków i ścian jak i o suszeniu wylewki i podłóg. Szybka reakcja pozwoli aby woda nie przedostała się do innych części budynku. Struktura wody pozwala jej na szybką zmianę struktury. Raz widzimy ją w stanie płynnym, po chwili staje się niewidoczną dla oka parą, a przy wieczornym ochłodzeniu szybko potrafi zamienić się w lód i przetrwać nawet kilka tygodni.

Osuszanie mieszkań przydatne nie tylko podczas powodzi!

Osuszanie mieszkań w Krakowie, czy każdym innym mieście w Polsce nie jest jednak przydatne tylko w wyniku działania rozpętanych sił natury! Praktykę osuszania warto stosować podczas remontów i budowy pomieszczeń, aby przyspieszyć czas realizacji inwestycji oraz uniknąć częstych w tej dziedzinie opóźnień.

Warto też, jak już wcześniej zostało wspomniane dla zdrowia i pewności, że nie rozwijają się żadne niepożądane grzyby. Takie osuszanie pozwala również na większe bezpieczeństwo w miejscach magazynowania rzeczy, łatwo podlegających zniszczeniu, czy też jako forma zapobiega przed utratą cennych zbiorów np. w bibliotekach.

Osuszanie pomieszczeń to prosty zabieg którego celem jest podniesienie temperatury ścian, aby te szybciej oddały całą wilgoć. Taka czynność pozwala również na wydajniejsze ocieplenie budynku. Gdyż cieplejsze mury po prostu szybciej się ogrzewają, dzięki czemu zaoszczędzamy pieniądze w okresie grzewczym. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu dla oszczędności i własnego zdrowia.

 

Komentowanie wyłączone