O czym pamiętać budując pralnię

Przygotowując projekt nowego domu i zastanawiając się nad tym, jak najlepiej zagospodarować przysługującą nam przestrzeń coraz częściej myślimy o wyodrębnieniu oddzielnego pomieszczenia na pralnię. Kluczową sprawą jest to, jakie podeście do tego będą mieli deweloperzy Bydgoszcz i ich architekci. Działanie takie ma zarówno swoich zwolenników uważających pralnię za strzał w dziesiątkę, jak i przeciwników przekonujących, że pralnia potwierdza przede wszystkim snobizm właścicieli nowego domu. Której ze stron przyznać rację?

Wiele zależy od tego, jakie argumenty bywają używane w dyskusji poświęconej wadom i zaletom pralni. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że w niektórych domach zwyczajnie nie ma na nią miejsca, jeżeli zaś mamy wygospodarować przestrzeń dla pralni kosztem pokoju gościnnego lub salonu, rzeczywiście powinniśmy zastanowić się nad tym, czy wiemy, co robimy. Jeżeli jednak wchodzimy w posiadanie relatywnie dużego domu, w którym wcale nie potrzebujemy mieć kilku niemal zupełnie nieużywanych pokoi, przygotowanie specjalnego pomieszczenia pełniącego funkcje typowe dla pralni okazuje się znakomitym posunięciem.

Samo pomieszczenie przeznaczone na pralnie nie powinno być przypadkowe nie tylko dlatego, że w centralnym jego punkcie stanie pralka wymagająca dostępu do zimnej wody. Należy pamiętać o tym, że w pralni będziemy również suszyć mokre ubrania, a następnie prasować je, jeszcze przed instalacją kolejnych elementów wyposażenia warto zatem przyjrzeć się jej krytycznie. Konieczność podłączenia do pralki źródła zimnej wody sprawia, że pomieszczenie przeznaczone na pralnię nie powinno być zbyt odległe od pionu, wtedy bowiem samo doprowadzenie wody nie będzie szczególnie skomplikowane. Nie wolno zapominać i o tym, że zużyta woda musi zostać bezpiecznie odprowadzona do kanalizacji, zbyt duża odległość od pionu może więc grozić nam częstymi zalaniami. Kolejną sprawą są materiały budowlane wykorzystane przy budowie pralni.

Jeszcze przed podłączeniem pralki wskazane jest również dokonanie oceny stanu, w jakim znajduje się podłoga w pomieszczeniu przeznaczonym na pralnię. Licząc się z tym, że będzie ona często zalewana najlepiej wyprofilować ją tak, aby posiadała niewielki spadek, a przy ścianie – kratkę wentylacyjną. Z tego samego względu nie warto inwestować w pralni w wyszukane płytki. Specjaliści są zdania, że znacznie lepiej sprawdzi się w tym przypadku posadzka betonowa, którą łatwiej będzie nam utrzymać w czystości. Jedynie tak przygotowana pralnia może okazać się pomieszczeniem naprawdę funkcjonalnym.

Komentowanie wyłączone