Home / Dla ogrodu / Z gabionów można wykonać zarówno ogrodzenie ogrodu, kiedy oraz zagraniczne elementy ogrodowej architektury, np. murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe, ławki.

Z gabionów można wykonać zarówno ogrodzenie ogrodu, kiedy oraz zagraniczne elementy ogrodowej architektury, np. murki oporowe, podwyższone rabaty, schody ogrodowe, ławki.

Reklama: Gabiony Bydgoszcz

Kosze kamienno-siatkowe zwane gabionami są od tradycyjna wykorzystywane do umacniania skarp, nasypów, wałów również innych budowli ziemnych. Ich ważnymi atutami są prostota konstrukcji, szybkość montażu także możliwość przeprowadzenia na mieszkaniu dowolnym materiałem skalnym. Od niedawna gabiony robią funkcję w strefy miejskiej i przydomowych ogrodach. Wraz z drugimi wpływami na wykorzystanie gabionów poprawia się też ich obraz i technika wykonania.

Wszystkie zamówienia na gabiony są wyceniane i zaczynane indywidualnie. Projektując nietypowe wymiary koszy, należy jedynie mieć pod opiekę to, że wymagają one trwań wielokrotnością wielkości oczek siatki. Realizacja zamówienia trwa dwa-trzy tygodnie. W sukcesie gabionów tworzonych ze zwykłych elementów – krócej. Gabiony są zwracane na ofertach w prostych paczkach w strukturze niezłożonych lub wstępnie skręconych klatek wraz z punktami koniecznymi do stosowania ścian (sprężyny, drut wiązałkowy, klipsy zaciskowe, stężenia, komplety łączników i śrub). O tym, czym je zrealizujemy, decydujemy sami.

Kosze oporowe. Są wykonane z sieci plecionej lub zgrzewanej z drutu ø 3,5, 4 lub 4,5 mm. Kosze mogą być oryginalne układy i przekroje. Najbardziej szczegółowe są też o wyborze prostokąta. Z małych, 15-30-centymetrowych można przygotować schody ogrodowe, słupy lub cokół ogrodzenia. Większe, 50-100-centymetrowe kształtują się do sieci podwyższonych rabat, murów oporowych i wzmacniania skarp. Ważna nimi nawet ozdobić ścianę budynku. Kosze o wyborze trapezu ustawione jeden na innym są stabilną ścianę oporową, która widać żyć nawet sam stojącą konstrukcją. Z pojemnika o wyboru walca można przygotować palenisko grilla, słup podtrzymujący blat lub samodzielny element architektoniczny do wyeksponowania w ogrodzie. Kosze oporowe wynoszą z 0,5 do 5 m długości.

Kosze ogrodzeniowe. Zostały zaprojektowane z rozważają o użyciu do stworzenia sztywnych, wąskich, ale wysokich ścian. Mają zdecydowanie mniej mieszkania niż kosze kierowane do budowy murów oporowych. Przy zaledwie 15 cm szerokości mogą osiągać wysokość nawet 240 cm. Są uczynione z bogatej spawanej siatki z prętów stalowych ø 5 mm pomieszczonych w dołach profili ceowych i wymieszanych spośród nimi spawem. Z małych, 30-40-centymetrowych koszy można dokonać słup ogrodzenia, wiaty lub ozdobę ściany. 50-80-centymetrowe gabiony da się zastosować do sieci grilla, ławki albo pojemnika na rośliny. Kosze ogrodzeniowe mają długość od 50 do 250 cm.

Panele ogrodzeniowe. Zwykłe panele druciane, których zazwyczaj używa się do budowy przęseł ogrodzeń, można jeszcze wykorzystać do budowy gabionu. Wystarczy z obu stron słupów osadzonych wcześniej w gruncie zamontować po pewnym panelu, spiąć je haczykami i spełnić kamieniem. Ważne, aby drut, z którego stanowi wykonany panel, był całkowicie sztywny (średnica minimum 5 mm). Haczyki do spinania paneli, łączniki, a nawet listwy do zamykania kosza z góry można uzyskać oddzielnie. Te lekkie ścianki opiera się bardzo szybko. Są zdecydowanie dostępne, bo gotowe panele ogrodzeniowe oraz słupki można zdobyć w zestawie budowlanym. Są zupełnie wąskie (15-20 cm), więc kształtują się przede ludziom do budowy przesłon, ogrodzeń, wiat oraz altanek.

Przebieg budowy wszystkich konstrukcji gabionowych jest zgodny. Jeżeli więc konieczne, najpierw osadzamy słupy stabilizujące (w gruncie czyli na gruncie). Następnie przygotowujemy podłoże i otwieramy na nim zmontowany gabion. Na efekt wypełniamy go kruszywem i zawieramy kosz. Kosz oporowy wystarczy rozłożyć a po napełnieniu zamknąć w zewnętrznej części spiralą lub drutem. Więcej pracy czeka nas podczas montażu koszy ogrodzeniowych, gdyż każdą ze ścian trzeba połączyć specjalnymi łącznikami na śruby lub nity. Do jakiegoś polecenia jest dołączana instrukcja montażu. Ważnym czynnikiem architektur są tak zwane stężenia, czyli haki lub łączniki spinające zewnętrzne ściany gabionu. Zapobiegają one wybrzuszaniu się ścianek pod naporem ciężaru kamieni wypełniających kosz. Dzięki nim kosze się nie deformują, więc tworzą stabilną konstrukcję. Stężenia układa się równomiernie – poziomymi rzędami oddalonymi z siebie o 30-50 cm w rozstawie 40-60 cm. Pierwszy rząd stężeń należy umieścić jak przy dna kosza. 

Sam montaż koszy jest względnie spokojny i zainteresuje dużo czasu. Bardziej uciążliwe jest przeprowadzenie ich kruszywem. Ułożenie kamieni stanowi znaczący nacisk również na stabilność budowli, jak oraz jej estetykę. Gabiony najczęściej zachowuje się materiałem skalnym. Najprzydatniejszy jest kamień łamany, może więcej być tłuczeń, kostka brukowa, otoczaki, żużel wielkopiecowy. Efektownie wyglądają pochodzące z recyklingu duże bryły przetopionego szkła, przez które doskonale przesącza się światło. Ważna nimi przeprowadzić cały kosz lub położyć je tylko w jego branży i podświetlić wężami ledowymi ukrytymi między bryłami szkła. Niestandardowe wypełnienie z klocków drewnianych, pni, kory, i nawet dachówek powstających z rozbiórki jest wprawdzie efektowne, ale dobierając materiał, powinien być odpowiedzialnym. Raz złożonej konstrukcji kosza nie powinno się rozmontowywać. A tak nie pełnić ich produktami podatnymi na zniszczenie, bo po paru latach mogą zacząć się kruszyć i zostaną wypłukane z koszy. Wypełnienie koszy warto przystosować do środków zastosowanych do wykończenia domu dodatkowo jego otoczenia. Skały i kamienie dostaniemy w składach budowlanych, kamieniołomach lub portach rzecznych. Wartości są bardzo różne. Najlepiej wykorzystać materiał czerpiący z najdroższej okolicy. Będzie posiadał korzystną cenę, i do ostatniego zaoszczędzimy na kursie jego transportu. Wielkość kamieni dobieramy do rozmiaru oczek kosza. Poszczególne elementy wypełnienia winnym stanowić niewiele korzystniejsze niż oczka siatki, aby przez nie nie powypadały. Oczka siatek koszy oporowych mogą mieć masę od 50 do 100 mm. Oczka w koszach ogrodzeniowych są większe. Kluczowa jest dodatkowo wielkość wnętrza. W małych koszach ogrodzeniowych dość trudno umieszcza się duże kamienie.

About admin