Home / Bez kategorii / Wychowanie bez wygranych oraz kar – co warto wiedzieć?

Wychowanie bez wygranych oraz kar – co warto wiedzieć?

Wychowywanie dziecka to, dla wielu jedynie z najpoważniejszych wyzwań w utrzymaniu. Istnieje wiele teorii na więc jak daleko wychowywać dzieci. Jedną z aktualniejszych jest tzw. wychowywanie bez nagród i kar. Czym się ono przejawia i lub jest wydajne dla niemowlęcia? Bardzo w dalszej części artykułu.

Niegdyś uważano, że pewną ze lepszych metod wychowania są kary fizyczne. Dziś wiemy na wesele, że jest więc przecież z najgorszych metod, które można sobie wyobrazić. Stosowanie kar pieniężnych nie tylko może okaleczyć dziecko fizycznie, ale, co więcej, okalecza psychicznie. Przez takie podejście nieodpowiedzialnych rodziców, wiele osób boryka się w samodzielnym obcowaniu z różnorodnego typu problemami.

Są jednak nowe modele wychowywania dzieci, w których wiadomo nie dostosowuje się kar fizycznych, ale np. zabrania się dziecku oglądać telewizor czy pójść wcześniej spać. Czy takie postępowanie jest wspanialsze? I tak również nie. Tego gatunku kary są na pewno lepszym rozwiązaniem niż przemoc i kary fizyczne. Jaka sadzi jeszcze wiele osób także oraz one nie zdają egzaminu.

Tylko dlatego coraz bardziej łatwe stoi się wychowywanie bez nagród i kar. Większość rodziców jest świadomych o tym, iż w terminie, kiedy ukaramy dziecko za jakieś złe zachowanie, pokażą go czegoś ciekawego. Nie do tyłu istnieje to natomiast prawdą. Dzieci pokazują się bowiem nieco inaczej. Szacują się chodzić, mówić, czy czytać bez stosowania i nagradzania. Tak dlatego nowa koncepcja, jaką jest kierowanie bez nagród i kar, zakłada, że stosowanie i nagradzanie to funkcje zbędne.

Niektórzy mogą zadać sobie pytanie, czemu a nie można dziecka nagradzać? Otóż przeprowadzono kiedyś pewne badania, które wykazały, że kobiety, których nie nagrodzono były daleko konstruktywne i kilka zestresowane od tych, którym obiecano nagrodę. Tak a w współczesnej koncepcji również odchodzi się od wynagradzania naszych dzieci.

Jakie kroki wolno więc podejmować podczas wychowywania bez nagród i kar?
1. Musimy dopasować środowisko do własnego dziecka.
Oznacza to, że w współzależności od tego, w jakim wieku jest własne dziecko i jakie umiejętności już w sobie rozwinęło, takie powinniśmy mu zapewnić warunki. Że nasze dziecko jest zbyt niewielkie, by używać sztućców nie pozwalamy mu tegoż pisać itp.

2. Wymagamy być mistrzami naszych dzieci
Dzieci bardzo silnie się uczą i szybko są. Potrzebujemy im pokazywać, jak działa świat, jakie konsekwencje mogą dać niektóre zachowania. Dzięki temu zwiększamy okazje na ostatnie, że własne dziecko nie będzie wymagało na własnej skórze próbować popełniać błędy.

3. Konsekwencje wychodzące z prostego ciągu zdarzeń
Jeśli jednak dziecko w jakiś sposób zrobi coś, przed czym go wykonywali, musi brać się z konsekwencjami. Oczywiście my i musimy jako ojcowie być tu ostrożni. Nie potrafimy dać dziecku być konsekwencji z zachowań bardzo niebezpiecznych. Jednak np. kiedy dziecko zniszczy zabawkę, potrzebujemy mu wytłumaczyć, iż istnieje ostatnie konsekwencja jego podejścia i żeby myślał na dolę, że podobne zachowanie, może przynieść odpowiednie skutki.

About admin

Check Also

Higiena osobista u pań a typów

Przyjmowanie się do zasad higieny osobistej jest ogromne oznaczanie dla zdrowia.