Home / Świat / Sport / Wiosna i lato to znakomita czas na rower

Wiosna i lato to znakomita czas na rower

Wiosna i lato to świetna kolej na rower, więc niebawem wielu z nas postanowi wybrać się na uwagę rowerową trochę wysoce niż okolice domu. Jeśli mamy w drogę wyjechać autem, to o wcześniej zastanowić się nad metodą bezpiecznego transportu. Do wyboru jest trochę sposobów przewozu rowerów. Od nas chce, czy zamontujemy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w strefy bagażowej.

Jeśli zależymy zadbać o spalanie paliwa swego samochodu na drodze zdecydowanie najlepiej przewieźć rowery w auta w odległości bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w tylnej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one ważnym ryzykiem dla bezpieczeństwa kierowcy a pasażera. Bagaże nie potrafią się przemieszczać. Powoduje to absolutne niebezpieczeństwo, a przecież wyjazd na rowery uważa stanowić tematem zdrowego trybu mieszkania.

Na zbycie tanie są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich odnajdziemy bagażniki umieszczane na dach, na hak oraz na klapę bagażnika. Wybór jest spory. Jak zatem się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, albo również będziemy wybierali skorzystać bagażnik bazowy do transportu różnego rodzaju sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). W liczbom sukcesie możemy zdecydować się na bagażnik nakładany na haku holowniczym lub na tylnej klapie samochodu. Jeśli jednak chcemy, żeby bagażnik stanowił szczególnie powszechny musimy zdecydować się na belki bazowe stawiane na dachu samochodu. Tylko na ostatnich belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.

Kwalifikując się na bagażnik przeznaczony ale i tylko do przewozu rowerów możemy zaczerpnąć z oferty bagażników na tylną klapę. Musimy jednak sprawdzić, czy swój samochód pozwala na wykonanie takiego bagażnika. Możliwość wykonania i wybór bagażnika na koniec związany istnieje od konstrukcji pojazdu.

Warto również wiedzieć o tym, że wg badań wykonanych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. Natomiast wtedy nie najważniejszy element przewozu rowerów, w tych danych na prawdopodobnie nie jest wolny znaczenia.

Chcąc skorzystać bagażnik stawiany na hak holowniczy musimy być samochód w niego wyposażony lub doliczyć koszt montażu haka do zapłaty bagażnika. Zastosowanie takiego rozwiązania ma a nasze zalet. 

Bagażnik umieszczany na hak pozwala dostać się do bagażnika bez usuwania spośród niego rowerów. Wadą tego wyjścia jest ograniczanie widoczności świateł i tablicy rejestracyjnej samochodu.

Z obecnej okazje większość bagażników na hak wyposażonych stanowi w tablice świetlne lub mieszka możliwość dokupienia tablicy świetlnej.

Jeśli organizujemy w perspektywie przewozić nie tylko rowery, ale inne akcesoria warto przemyśleć o czymś bardziej powszechnym. Mają tu zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania składa się z zakupem belek budowanych w poprzek dachu i również uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić uwagę na takie strony naszego pojazdu jak: pozycję i kształt ramy, jego ciężar, i nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą okazać się za niewielkie). Istnieją jeszcze rowery, których ramy nie potrafią stanowić ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba więc wybrać nowe rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec.

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie zajmujące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie ma problemu, zwłaszcza dla właścicieli delikatnej i średniej wysokości aut.

Jeśli a w perspektywie postanowimy przewozić narty, deski, kajak czy inne elementy wystarczy tylko dokupić odpowiednie uchwyty i dodatki, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. Decydując o wyborze bagażnika i urządzeń warto myśleć o bezpieczeństwie rowerów i indywidualnego bagażnika przed kradzieżą. To da uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.

About admin

Check Also

Jak powiedział członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są obecnie na tej prostej.

Jak powiedział członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są teraz na ostatniej prostej. Sprawą, nad …