Home / Świat / Sport / Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków truchta po publicznych chodnikach, parkowych alejkach, leśnych ścieżkach, i okresami choćby stromych górskich szlakach. Wielu zamierza dopiero rozpocząć sprawę z bieganiem. Podpowiadamy, w co się zaopatrzyć, aby ten sport produkowało się miło, zdrowo i bezboleśnie. 

Bez wątpienia latanie to jakaś z najmłodszych form aktywności fizycznej. Długo można wyliczać jego wady: poprawia kondycję, uaktywnia pracę całego systemu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn niskich i obręczy biodrowej, obniża poziom złego cholesterolu, a jeszcze zapobiega rozwojowi osteoporozy. Jakby tego stanowiło kilka, regularne przebieżki pozytywnie oddziałują na samopoczucie i umożliwiają uniezależnić się z stresów czy stanów lękowych. 

Ten sport przyniesie nam wiele zalety, tylko pod warunkiem, że do treningów podejdziemy dobrze i odpowiedzialnie. Przede każdym musimy zadbać o właściwe buty. Oczywiście nawet w normalnych trampkach czy tenisówkach damy radę przebiec całkiem długi dystans, ale konsekwencją obecnego będą: szybsze zmęczenie, otarcia, uszkodzenia paznokci, bóle nóg i stawów (a czasami nawet kręgosłupa) czy kontuzje, zwłaszcza ścięgna Achillesa – jego uszkodzenie lub uszkodzenie może wywoływać koniecznością unieruchomienia nogi nawet na parę tygodni. 

Jakie buty wybrać? Wiele osób reklamuje się marką, wyglądem czy kolorem, zapominając o tym, że najistotniejsza jest ich funkcjonalność. W ciekawych sklepach sportowych możemy dokonać wideoanalizę, która pomoże określić typ stopy i wskaże, jak działa ona podczas biegu. Dzięki temu dowiemy się, jaki rodzaj obuwia wybrać, by trening był niezwykle wydajny, a my dużo zabezpieczeni przed ewentualnymi urazami.

A nawet najbardziej profesjonalne buty nie zawsze zabezpieczą przed zmorą wielu biegaczy, czyli odciskami i otarciami stopy. Więc warto być jednak przy sobie plastry, np. z dodatkiem kojącego aloesu, które pomogą przy otarciach, a też wodoodporne, doskonale zabezpieczające ranę. Pamiętajmy, żeby nasza apteczka była zwykle dobrze wyposażona.

W co jeszcze powinien zaopatrzyć się początkujący biegacz? Oprócz butów drogie są także inne elementy garderoby. Strój powinien być w skalę luźny, ale przede wszystkim uczyniony z tematu gwarantującego optymalną regulację wilgotności i łatwe oddychanie skóry. Wielu zwolenników mają spodnie, bluzy czy koszulki termoaktywne, zezwalające na utrzymywanie stałej, naturalnej temperatury ciała. W trakcie wysiłku fizycznego chronią przed wychłodzeniem organizmu, izolując z warunków atmosferycznych przy jednoczesnym wysokim stopniu wentylacji zapewniającej odprowadzenie potu na zewnątrz.

Innym ciekawym wynalazkiem są skarpety kompresyjne, które podczas biegu stopniowo uciskają żyły, co przyspiesza metabolizm i rozwija przechodzenie w mięśniach łydki, a w efekcie powoduje szybszą regenerację po sportu i zwiększenie skuteczności w trakcie jego pozostawania.

Biegające kobiety powinny wyposażyć się w profesjonalny biustonosz sportowy, który o 80 proc. redukuje ruchy piersi podczas treningu (zwykły stanik ale o 30 proc.), co chroni przed utratą jędrności, otarciami, i nawet bólami pleców. 

Warto te pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym promieniowaniem i owadami, a jeszcze czapce, jaka w lecie zabezpieczy przed przegrzaniem, zaś w zimie zatrzyma dobro i zachowa głowę przed zimnem.

Podczas procesie nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów, gdyż w innym razie narażamy się na odwodnienie. W handlach sportowych znajdziemy ogromny wybór tzw. camelbacków, czyli pojemników na napój, które instalujemy na plecy także dzięki temuż nie musimy biegać z butelką w dłonie.

About admin

Check Also

Biegasz już od wszelkiego czasu, parę razy w tygodniu, regularnie, może mało codziennie.

Biegasz szybko z wszelkiego czasu, kilka razy w tygodniu, regularnie, może niemal codziennie. Swoje wysiłki …