Home / Nieruchomości / Transakcje na placu nieruchomości finansowych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro.

Transakcje na placu nieruchomości finansowych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz

Sprzedaże na zbytu nieruchomości finansowych w Polsce w 2016 roku wyniosły blisko 4,6 mld euro. Polska dodatkowo była prowadzącym w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem sprzedaży na zbycie nieruchomości komercyjnych. 

Wartość zgody na targu nieruchomości finansowych w Polsce w 2016 roku wyniosła blisko 4,6 mld euro. To najdoskonalszy wynik od rekordowego 2006 roku. Jak pochodzi z zebranych danych największą ilość transakcji stanowiły nieruchomości handlowe – 43 proc. i biurowe – 39 proc. 

W Polsce zawarto co trzecią sprzedaż w terenie. Na innym miejscu odnalazłyśmy się Czechy (ok. 30 proc. startu w rynku). Dużą siłę wzrostu można zapisać na Węgrzech, gdzie w otoczeniu rocznym wartość zawartych tam transakcji wzrosła ponad dwukrotnie. Podkreśliła, że wszystek kraj Europy Środkowo-Wschodniej zanotował wzrost na etapie 40 proc.

Informacje z raportu wskazują, że poprzedni rok był więcej rekordowy również dla inwestorów mieszkaniowych pod względem ilości sprzedanych i włożonych do sprzedaży lokali. W otoczeniu rocznym liczba sprzedanych mieszkań wzrosła o ponad 20 proc., a nabywcy kupili ponad 62 tys. nowych domów. Deweloperzy oddali niemal 78,5 tys. nowych mieszkań. O 10 proc. wzrosła także liczba zorganizowanych poprzez nich praw na budowę. Zapowiada się, że w 2017 można nadal spodziewać się wysokich wyników.

Popyt na rynku domowym więc z jednej strony efekt zatrzymujących się niskich stóp procentowych, ogromnego zajęcia ze perspektywy inwestorów prywatnych i też popularności programu MdM.

W 2016 roku oddano do celu rekordową powierzchnię biurową, która wyniosła aż 900 tys. m.kw. Świadczy to, że łączna powierzchnia biurowa w Polsce przekroczyła już 9 mln m.kw. Należy zwrócić uwagę, że sektorem generującym popyt na przestrzeń biurową w Polsce jest sektor usług profesjonalnych dla biznesu.

Nowych inwestorów w ostatnim rynku przyciąga rozwinięta infrastruktura, wielka grupa wykwalifikowanych absolwentów uczelni wyższych oraz niższe nakłady produkcji niż w Europie Zachodniej. To przesuwa się na coroczny wzrost popytu na zbycie nieruchomości biurowych.

Najwięcej biur występuje w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Łodzi również we Wrocławiu.

W 2016 roku przeznaczono do celu 460 tys. m.kw. powierzchni handlowych. Eksperci prognozują, że ten rok może stanowić nadal lepszy.

Twórcy raportu zauważyli również, iż w Polsce prężnie powiększa się rynek hotelowy. Przede każdym za sprawą stabilnego wzrostu gospodarczego, rosnącej popularności Polski jako celu wakacyjnego i rozwoju turystyki medycznej. Innym ważnym elementem jest rozwój sektora centrów usług wspólnych i zawodowych pomocy dla biznesu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego liczba skategoryzowanych hoteli w Polsce przekroczyła 2450 a liczba pokoi 126 tys. Zaledwie 14 proc. celów to hotele sieciowe, podczas kiedy w następujących końcach jest obecne dość 30 proc.

Inwestorzy chętnie lokują pieniądz w branży magazynowej. Polska, ze powodu na swoje centralne położenie i coraz delikatniejszą a mocno rozbudowaną sieć dróg i autostrad, jest niezwykle modnym znaczeniem dla firm logistycznych. Obecnie powierzchnia magazynowa przekracza tu 11 mln m.kw. W formie jest dalsze 1,5 mln – z czego 75 proc. istnieje teraz wynajęte.

About admin

Check Also

W układzie bieżącego roku przeznaczono do celu ponad 80 tys. nowych mieszkań

Reklama: Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz W układzie poprzedniego roku oddano do celu ponad 80 tys. …