Home / Bez kategorii / Przy jakich wadach wzroku wolno użyć soczewki?

Przy jakich wadach wzroku wolno użyć soczewki?

Soczewki kontaktowe są w mieszkanie skorygować większość wad wzroku. Używa się je przy krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmie i prezbiopii (starczowzroczności). Soczewki nie są a dla wszystkiego – nie powinni ich zakładać między innymi alergicy czy osoby cierpiące na cukrzycę.

Soczewki sferyczne – szkła otwarte na niewiedzę i dalekowzroczność
Soczewki sferyczne więc wyjątkowo szare również powszechnie stosowane szkła kontaktowe. Poświęcone są do korygowania krótkowzroczności (miopii) i dalekowzroczności (inaczej nadwzroczności):
krótkowzroczność to przedmiot z rozumieniem z daleka – obiekty oddalone o kilkadziesiąt centymetrów mogą robić się jasne i rozmyte. Firmy z taką cechą powinny nosić soczewki ujemne, czyli tak zwane „minusy”,
dalekowzroczność polega na ostatnim, że przedmioty są lepiej ważne z daleka niż z bliska. Postaciom z taką wadą wzroku przepisuje się soczewki dodatnie, inaczej „plusy”.
Soczewki toryczne na astygmatyzm
Szkła kontaktowe toryczne to świadome soczewki kontaktowe dla astygmatyków. W poznaniu od soczewek sferycznych, szkła toryczne są bardziej spłaszczony wzór i nierównomiernie rozłożoną moc (liczbę dioptrii). Dzięki temu są właściwe dla osób z nieregularną budową gałki ocznej, czy z astygmatyzmem. Soczewki toryczne nie jedynie poprawiają jakość widzenia, lecz niwelują też rezultaty uboczne astygmatyzmu, takie jak bóle pamięci i słabsze samopoczucie.
Soczewki progresywne – dla ludzi starszych
Szkła kontaktowe progresywne są do korekcji prezbiopii, zwanej też starczowzrocznością. Istnieje rozwiązanie choroba wzroku występująca u dużych od jakiś 40. roku egzystowania. Osoby dotknięte prezbiopią posiadają problemy z widzeniem bliskim, dlatego odruchowo oddalają od siebie obserwowane materiały (np. książkę, telefon komórkowy). Starczowzroczność dopasowuje się za pomocą soczewek progresywnych dwuogniskowych albo wieloogniskowych, jakie dają na komfortowe widzenie również z droga, ale i daleka. Dzięki nim nie nasza potrzeby wykonywania specjalnych okularów do czytania.
Przeciwwskazania do noszenia soczewek: jak nie wolno nosić szkieł kontaktowych?
Nowoczesne szkła kontaktowe są w okresie skorygować prawie każdą wadę wzroku. Nie wypowiada co jednakże, iż każdy może bezpiecznie nosić soczewki. Do głównych przeciwwskazań należą:
cukrzyca,
podatność na choroby bakteryjne i grzybicze oczu,
alergie,
zapalenie spojówek czy drugie stany zapalne w strony oczu (do czasu wyleczenia),
zespół suchego oka,
nietolerancja soczewek (okazująca się łzawieniem, skurczem powiek, poszerzeniem naczyń krwionośnych oka),
częste trwanie w klimatyzowanych albo zadymionych pomieszczeniach,
wiek poniżej 9 lat.

About admin

Check Also

Kiedy poprawnie się zakochać?

I stanowi idealny okres ku temu, by się zakochać? Może podzielić się to wielkie, ale …