Home / Z kraju / Przetarg w istocie zapór drogowych chroniących teren parlamentu przed terrorystami

Przetarg w istocie zapór drogowych chroniących teren parlamentu przed terrorystami

Reklama: Zapory antyterorystyczne Bydgoszcz

Przetarg w kwestii zapór drogowych chroniących teren parlamentu przed terrorystami skończył się skandalem i skierowaniem rzeczy do prokuratury. Kancelaria sejmu podejrzewa, że jedna z firm próbowała ją oszukać.

Decyzja o budowie zapór zapadła po ubiegłorocznym zatrzymaniu przez ABW chemika z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Brunona K., który zamierzał zdetonować 4 tony materiałów wybuchowych wwiezionych pod sejm furgonetką.

Pod koniec ubiegłego roku do sali obrad dziennikarze wnieśli środki potrzebne do zrobienia materiałów wybuchowych – w ramach prowokacji zaaranżowanej dla programu „Po prostu” emitowanego w TVP. Te wydarzenia skłoniły kancelarię sejmu do podjęcia szeregu działań, mających zwiększyć bezpieczeństwo parlamentu.

W konstrukcjach tych zadań niemożliwe jest zostać się parkowanie samochodów w najszybszym otoczeniu parlamentu.Utrudnione też zostało przesuwanie się podziemnym łącznikiem między salą obrad a hotelem poselskim. Najsłabszym punktem pod względem bezpieczeństwa okazał się być wjazd na obszar sejmu. Niektóre bramy są obecnie chronione jedynie prostymi do sforsowania szlabanami. W maju kancelaria sejmu rozpisała przetarg na ostatnie zapory antyterrorystyczne.

Nowe zapory drogowe chroniące teren parlamentu przed terrorystami winnym być stałe na uderzenie płynącej z prędkością 80 km/h i stanowiącej 7,5 tony ciężarówki. Powinny także stanowić poważną siłę podnoszenia także ofertę pracy nawet przy dobrych mrozach. Mają podawać się na wysokość 90 cm i podkreślać te zamontowane przed Pałacem Prezydenckim.

Jednym z warunków przetargu, które musiała wykonać firma, była realizacja w ruchu ostatnich pięciu lat przynajmniej jednego zabezpieczenia wysokiej jakości na sumę ponad pół miliona. Firma, która wygrała przetarg, utrzymywała, że instalowała zabezpieczenia m.in. w elektrowni jądrowej w litewskim Ignalinie. Po sprawdzeniu dokumentacji przez kancelarię sejmu, pokazało się, że firma zainstalowała na Litwie jedynie jedną zaporę, w dodatku niskiej klasy. Przedstawione zdjęcia pozostałych zabezpieczeń że są fotomontażem.

Nieprawdziwe informacje stosowane przez firmę, mogły zrobić obniżenie bezpieczeństwa parlamentu. Kancelaria sejmu skierowała rzecz do prokuratury.

About admin

Check Also

W form, jak za godzinę parkowania w samym serca miasta płacimy maksymalnie 3 złote, nie mieszajmy się, że znajdą się inwestorzy skłonni budować wielopoziomowe parkingi, które pozwalały uspokoić śródmieścia i dokonać więcej przestrzeni przyjaznej pieszym.

Reklama: Zarządzanie parkingiem Bydgoszcz W postaci, gdy za godzinę parkowania w samym centrum miasta płacimy …