Home / Z kraju / Ponoć w dzisiejszym czasie z Nasz dało nogę nawet 35 000 naukowców.

Ponoć w dzisiejszym czasie z Nasz dało nogę nawet 35 000 naukowców.

Może w ostatnim okresie z Własny dało nogę nawet 35 000 naukowców. Jest dopiero sam sposób, żeby temu zaradzić – trzeba dać im pracować, trzeba oddać im pracę. Nasi młodzi naukowcy jeśli grają w religii to istnieją u rodziców, nie zakładają rodzin. Oraz ci, jacy maja miejsca, domy oraz rodziny grają w handlu, transporcie, usługach biznesowych…

Dajcie naukowcom pracę, to zostaną. Dajcie młodym granty, niech się wykażą. Ale najpierw je oddajcie, dopiero później żądajcie wyników. Żeby młody mężczyzna mógł stanowić skuteczny naukowo to najpierw musi mieć źródło utrzymania siebie i kupna mebla do badań. Tymczasem u nas polityka jest niechętna i idzie – najpierw pokaż nam czego dokonałeś panie magistrze a my może łaskawie za rok damy ci grant. By móc pochwalić się wynikami badań (artykułami) młody człowiek chce finansowania badań, które – powiedzmy to dokładnie – trzeba zaryzykować zaś mu kosztuje sfinansować.

Młodzi naukowcy w wieku około 25 lat, którzy rozpoczynają doktoraty powinni mieć nadzieja uzyskania finansowania badań będąc zerowy dorobek naukowy – taki dorobek jest bowiem świeżo upieczony magister, którego pierwszym towarem jest najczęściej wynik badań z działalności magisterskiej, który decyduje gdzieś w najszybszych miesiącach „upchnąć”. Grant powinien być dostarczany za pomysł badań, a możliwości jego stworzenia za całokształt pracy młodego gościa na przygotowaniach (praktykę w kole naukowym itp.).,

Ten model pracowania i finansowania młodych naukowców skutkuje nieuczciwością i nierzetelnością naukową (dopisywanie przez miłego promotora swojego magistranta do lekturze w jakiej badaniach nie brał udziału), faworyzuje te wszystkich z tak sytuowanych rodzin, którzy ze wsparciem rodziców potrafią sobie zezwolić na głęboki wolontariat do 30 roku życia (doktorat bez, lub z niewielkim stypendium, dołączanie do poszukiwań z polskiej kieszeni).

Sam proces stawiania pierwszych wniosków grantowych powinien stanowić uproszczony, i tenże czas wydawania decyzji skrócony do maksymalnie 30 dni.

Zresztą o czym my mówimy – zanim nie zaczniemy płacić naukowcom jak naukowcom to koncepcja będzie na prostym poziomie. Świeżo zatrudniony pracownik na uczelni, niezależnie lub jest historykiem czy informatykiem powinien mieć przynajmniej 3000zl netto pensji, doktorant 2000 stypendium. Pensje samodzielnych pracowników nie powinny schodzić poniżej 5000zl netto.

Przecież tak dalej długo nie będzie. Lokalny rynek pracy jest na głowie, zabicie w latach 90 szkolnictwa zawodowego i zaczęcie uczelni dla mas osiągnęło swoje. Długo będziemy naprawiać błędy, które popełniono po upadku PRL.

About admin

Check Also

W form, jak za godzinę parkowania w samym serca miasta płacimy maksymalnie 3 złote, nie mieszajmy się, że znajdą się inwestorzy skłonni budować wielopoziomowe parkingi, które pozwalały uspokoić śródmieścia i dokonać więcej przestrzeni przyjaznej pieszym.

Reklama: Zarządzanie parkingiem Bydgoszcz W postaci, gdy za godzinę parkowania w samym centrum miasta płacimy …