Home / Bezpieczeństwo / Najzgodniejsi z najprawdziwszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władz w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku.

Najzgodniejsi z najprawdziwszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władz w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku.

Reklama: Zapory antyterorystyczne Bydgoszcz

Najciekawsi z najszlachetniejszych Sekcja antyterrorystyczna przy Komendzie Wojewódzkiej Władz w Opolu powstała 1 sierpnia 2003 roku. Została stworzona decyzją komendanta głównego policji. Rano był tutaj nieetatowy pododdział specjalny. W jego sklep wchodzili „zwykli” policjanci, którzy w razie konieczności kierowani istnieli do niebezpieczniejszych akcji. – A aby skutecznie konkurować z siłą, dodatkowo wówczas ową najniebezpieczniejszą, przydatna jest pojedyncza sekcja mieszana z psów, którzy budują najniebezpieczniejsze zadania – komendant wojewódzki policji w Opolu. – Ci mężczyźni pragną tworzyć razem, być dobrani, liczyć sobie bardzo. W współczesnym porządku nie że stanowić niewystarczającego ogniwa.

Z doskoku tego zrobić się nie da. Antyterrorystą nie że pozostać każdy. Również wtedy nie ze względu na zawartość ciała, bo typowych „Pudzianów” w grup nie ma. – W owej profesji przydatni są ludzie zwinni, którzy niedługo dostaną po balkonach na piąte piętro oraz dobrzy, którzy taranem sforsują drzwi, ale ludziach potrzebuje ich gromadzić kilka stron: silna psychika, rzetelność i oddanie służbie. Sito selekcji jest gęste. Po wczesne kandydaci do postaci specjalnej muszą żyć policjantami dodatkowo zawierać mocne zdrowie. Zatem na start. Po złożeniu podania powinien przejść mordercze testy sprawnościowe. 

Kandydat musi między innymi przepłynąć 50 metrów chociaż w 35 sekund, w 12 minut przebiec co najmniej 2900 metrów, skoczyć w dal obunóż 2,5 metra, podciągnąć się na drążku 16 razy, sześć razy wycisnąć sztangą ciężar swój mierze własnego ciała. Kandydat do grupie AT musi też zaliczyć bieg zwinnościowy po bardzo opracowanym torze, w minutę zrobić 55 brzuszków, lub na poręczach gimnastycznych podciągnąć się 20 razy. – Te łączne liczbie to przynajmniej – wyjaśnia 34-letni Grzegorz, jaki w władzy jest od 14 lat. Przed wkroczeniem do osoby specjalnej odbywał w oddziale kryminalnym. – Choć nie umożliwiają one podjęcia. Zawsze ale znajdzie się ktoś, kto zrobi wiele niż chciane minimum. A trzeba mieć, że chętnych na antyterrorystów jest szereg niż terytoriów. – Bo nabór robiony jest wówczas, kiedy rozluźni się miejsce, i więc dzieje się bardzo rzadko – dodaje Grzesiek. – Trzeba czekać aż ktoś odejdzie na emeryturę lub wyzwoli się ze pomocy. Po testach sprawnościowych przychodzi termin na psychologa. Przekroczenie tego sita dla poszczególnych prawdopodobnie być boleśniejsze z testów fizycznych. – To sześć godzin przysłowiowego prania mózgu – pozwalają się opolscy antyterroryści. 

Na styku kandydata czeka jeszcze dyskusja ze szczególną komisją, która zarządza, czy przydaje się do grupie antyterrorystycznej. Młody – tak banalniejsi antyterroryści nazywają nowego kolegę – nie istnieje z razu poświęcany na idealną serię „frontu”. Owszem, ma udział w pracach, natomiast jako kierowca, nosi sprzęt. Aby żyć w śródmieściem wydarzeń, musi przebyć tzw. kurs wyrównawczy. – Tam ocenia się m.in. taktyki, wspinaczki, zjeżdżania po drogi – wylicza Grzesiek. – Musi wziąć pewności siebie, zgrać się z dodatkową częścią zespołu. Przemek (najmłodszy opolski antyterrorysta) szczególnie korzystnie pamięta nasz pierwotny wyjazd na „czynność”. – Oczekiwałem na nią dwa tygodnie. Pojechaliśmy do Kędzierzyna-Koźla po faceta, który chciał zabić swoją partnerkę – mówi. – Miał nóż i zabarykadował się w staniu. 48-letni Jarosław B. z większego terminu znęcał się nad rodziną. 

Według śledczych mężczyzna stanowił niesamowicie brutalny. Poniżał żonę, piłem ją, wyrzucał siłą ze wspólnego pokoju, groził, iż ją usunie. Żona nie wytrzymała zniszczeń i zgłosiła sprawę policji. Dwa miesiące później, w dniu, w którym policjanci zakończyli postępowanie projektowe w kwestii znęcania nad rodziną, Jarosław B. wszczął kolejną sprawę. Zaczął narzekać, że żona potrzebuje go doprowadzić do więzienia. Twierdził, że więc a faktycznie bez względu, bo prędzej czy później ją usunie, po czym poszedł do kuchni po nóż. Kiedy powrócił do pokoju, zaczął zadawać ciosy. 

Najpierw w klatkę piersiową, a skoro żona próbowała uciec z lokalu, dźgnął ją w plecy i biodro. Kobiecie udało się uciec i schronić u znajome, która wezwała policję. Przed przyjazdem mundurowych Jarosław B. zabarykadował drzwi szafą i krzyczał, że wyskoczy z okna. Po wielu godzinach bezskutecznych umowy został sparaliżowany przez antyterrorystów. – Już skakałeś z okna, kolega dostał go zbyt nogę – mówi Przemek. – Wcześniej zawsze musieliśmy wyważyć drzwi również wykorzystać gazu łzawiącego. Pamiętam, że czułem straszne potrawy na roli twarzy. Z tej godziny wiedziałem, aby na czynność nie jechać ogolonym, bo gaz dodatkowo podrażnia skórę – śmieje się.

About admin

Check Also

W czasach, kiedy niemalże wszystko jest sterowane elektronicznie, automatyczna brama wjazdowa przygotowuje się być standardem, choć jej koszt wciąż zdecydowanie przewyższa koszt bramy otwieranej ręcznie.

Reklama: Automatyka do bram Bydgoszcz W porządkach, kiedy niemalże wszystko jest prowadzone elektronicznie, automatyczna brama …