Na co zwrócić uwagę przed i podczas rejsu?

Kwestia bezpieczeństwa podczas rejsu jest niezwykle ważna. Czasem zdarzy się chwila nieuwagi i później czytamy w gazetach o tragedii. Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy nie przestrzegamy zasad obowiązujących na pokładzie oraz bagatelizujemy polecenia kapitana. Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich norm bezpieczeństwa, nie powinniśmy się martwić o własne bezpieczeństwo.

Zawsze przed rejsem warto poznać załogę i dowiedzieć się np. kto potrafi pływać, kto ma patent ratownika itd. Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy ruszamy w rejs prywatnie, a nie kiedy wykupujemy rejsy morskie jachtem Osoby które z pływaniem radzą z tym sobie najgorzej, obowiązkowo powinny być wyposażone w kapoki. Kapitan na statku rządzi i ma prawo od każdego zażądać założenia kamizelki ratunkowej. Warto również wcześniej ustalić zachowania poszczególnych członków załogi podczas wypadku, wypadnięcia czy innych manewrów.

Zanim ruszymy, należy oczywiście sprawdzić stan techniczny jachtu. Sprawdź również stan apteczki oraz dodatkowych środków ratunkowych. Za to nie ma co wcześniej przywiązywać dużej wagi do pogody, ponieważ jest kolosalna różnica między tym co w porcie, a warunkami na wodzie. Należy przygotować się na silne wiatry, słońce, ulewy i nagłe zmiany pogody.

Będąc na statku, należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie poślizgnięcia. Mokra powierzchnia powoduje nagłe poślizgnięcia, a to może być znacznie brzemienne w skutkach. Nigdy nie zajmuj sobie na stałe dwóch rąk, ponieważ jedna zawsze powinna być w gotowości. Kiedy podczas rejsu znacznie pogarsza się pogoda, najrozważniej jest dobić do brzegu i przeczekać kryzys.

Dodaj komentarz