Home / Nieruchomości / Mając do marż deweloperów w konkretnych miastach z razu można zaobserwować, iż są podobne do siebie.

Mając do marż deweloperów w konkretnych miastach z razu można zaobserwować, iż są podobne do siebie.

Reklama: Nowe mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz

Idąc do marż deweloperów w poszczególnych miastach z razu można stwierdzić, że są podobne do siebie. Wysoka, bądź prosta marża mówi o kondycji danego rynku także o strukturze kosztów. Przykładowo – w Krakowie średnie marże wynoszą 25 proc. Deweloperzy mogą sobie pozwolić na zdobycie ceny, ponieważ w przyrównaniu do Krakowa czy Poznania nieco mniej odpowiadają za grunty. Z kolejek w Łodzi, gdzie udział podłogi w wartości mkw. pomieszczenia jest najgorszy spośród analizowanych miast, niskie marże świadczą po nisku o małej kondycji lokalnego rynku mieszkaniowego.

Choć 20 proc. marża wydaje się duża warto wspomnieć, że złote czasy dla branży deweloperskiej już wtedy minęły. Największe przychody firmy odnotowywały pod koniec 2007 oraz na startu 2008 roku, czy na tzw. górce cenowej, przy znacznie cennym popycie, rozkręconej historii kredytowej, kiedy ceny mieszkań rosły nieomal z dnia na dobę. W Stolicy w wartości mającej około 8200 zł, średnia marża stanowiła 2000 zł, a wtedy 25 proc. Dawały się a i modele, gdzie oczywiście efekty były mnóstwo, wielu większe – sięgające nawet i 40 proc.

Obecnie mieszkania znów dobrze się sprzedają, przecież ich wartości od co parę roku łatwo się nie zmieniły. Wszystko dlatego, ze jakimś z pierwszych motorów rynku deweloperskiego jest obecnie program Bycie dla Początkujących, który co prawda zapewnia deweloperom sprzedaż, ale oczekuje na nich lub obniżkę kosztów, albo zejście z marży. Ten ważny scenariusz firmy próbują realizować przez poszukiwanie tanich gruntów, co nie zwykle jest możliwe.

Wg REAS w II kw. 2015 rekord sprzedaży (w kontaktu do 1 kw. 2015) został pobity o 11 proc. Pomimo to wnętrza nie drożeją. Deweloperzy dużo ostrożniej podchodzą właśnie do polityki cenowej – obawiają się nadpodaży i zmiany pozytywnych czynników (m.in. wzrostu stóp procentowych) , jaka potrafiła zaatakować w popyt na mieszkania.

About admin

Check Also

Kupno nieruchomości jak wszystkiego problemu prawdopodobnie żyć poprzedzone targowaniem się ze sprzedającym.

Reklama: Deweloperzy Bydgoszcz Jak powinniśmy „przycisnąć”? Poza „standardową” propozycją niewielkiego obniżenia ceny okazją do rozmów …