Home / Porady / Gdzie dobrze można spotkać niedźwiedzia? A jako obronić się w razie takiego spotkania?

Gdzie dobrze można spotkać niedźwiedzia? A jako obronić się w razie takiego spotkania?

Niedźwiedź brunatny, najpotężniejszy ssak drapieżny w Polsce, zadomowił się w Beskidzie Żywieckim i Śląskim – informuje „Dziennik Zachodni”. Gdzie dobrze można spotkać niedźwiedzia? A gdy uchronić się w razie takiego spotkania?

Dotychczas sądziliśmy, że nasze niedźwiadki są wyłącznie transgraniczne; zapuszczają się latem w własne lasy, ale wolą zimować w gawrach na Słowacji, bo tam śnieg leży krócej i władzy są mniej dostępne.

Z kilku lat stale zimują one na zboczach Romanki i Szerokiej Raczy, tu przychodzą te na świat małe niedźwiadki. Z pewnej strony ponowna obecność drapieżników cieszy, z różnej jest utrudnieniem życia codziennego mieszkańców Żywiecczyzny. Niedźwiedzie wychodzą czasem z lasu w dążeniu odpowiedniejszego pokarmu. Przed rokiem w miejscowościach Korbielowa sam z drapieżników zaatakował owce. W aktualnym roku inny człowiek zdemolował pasiekę w gminie Jeleśnia.

Z serii w Beskidzie Śląskim są kolejne dwa, wykorzystują w strefach Skrzycznego i Baraniej Góry. Doktor często widzi ich ślady w regionie potoku Zimnik w masywie Skrzycznego. Niedźwiedzie widziano tez w minionym momencie w obszarze Babiej Góry, w miejscowościach schroniska na Markowych Szczawinach.

Czy turyści powinni obawiać się niedźwiedzi? Zdaniem specjalistów nie. Nie żywi się czego bać. Niedźwiedzie w tymże etapie są dobrze od tego zajęcia. Na trasa wyczują człowieka, i nasz zapach im nie stanowi w smak. Wycofują się, bo jesteśmy jeszcze za hałaśliwi. Na swobodne spotkanie z niedźwiedziem właściwie nie jesteśmy okazji. One myślą, że dopiero wieczorem, jak my się wracamy z lasu, one potrafią podejść bliżej. I podchodzą, bo zostawiają swoje ślady.

Zwiększone ryzyko spotkania z niedźwiedziem powstaje w nocy. Dlatego odradza się nocnych jazd po Tatrach, Beskidach czy Bieszczadach. Choć niedźwiedzie unikają spotkania z ludźmi, to kiedy zostaną zaskoczone potrafią stanowić mocno niebezpieczne.

Gdy się wziąć w razie wystąpienia z niedźwiedziem? Niedźwiedź brunatny nie traktuje mężczyzny jako potencjalnej ofiary: nie będzie potrzebował cię zjeść. Jeśli dojdzie do spotkania koniecznie zachowaj spokój. nie kojarz się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź cię więcej nie zauważył, wycofaj się cicho i powoli, gdyby nie będzie obserwował w twoją stronę. Uważaj go. Nie krzycz, bo w współczesny rób potrafisz go zadziałać i nakłonić do ataku.

Jeżeli zwierzę cię zauważy, nie biegnij, wtedy zapewne spowodować pogoń! Niedźwiedź występując na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Pokaż mu, iż jest do tworzenia z przedstawicielem. Wyprostuj się, daj mu potrafić o naszej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem i można wymachuj rękoma nad głową. Wycofaj się długo i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś – nie nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być spokojnym. Podczas bezpośredniego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to znak agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, zostań na indywidualnym środowisku i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wycofując się powoli.

Jak widzisz, że trafi do łatwego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, stawiając przed sobą pewien przedmiot. W wypadku, gdy wówczas nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W współczesnej książek osłonisz głowę i kark. Jeżeli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż dłoni na szyi i utrzymuj głowę – przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Udawaj martwego. Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę dali się definitywnie.

About admin

Check Also

Drzewo genealogiczne pomaga odkryć, skąd pochodzimy również gdy bardzo sięgają swoje korzenie.

Drzewo genealogiczne pomaga odkryć, skąd pochodzimy oraz kiedy bardzo sięgają swoje korzenie. Zbadanie ścieżek, którymi …