Home / budownictwo / Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak twierdzą – tego od nich liczą klienci kupujący mieszkania.

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak twierdzą – tego od nich liczą klienci kupujący mieszkania.

Reklama: Kontrola dostępu Bydgoszcz

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak twierdzą – tego z nich przewidują klienci kupujący bycia. Ale pojawiły się firmy, jakie temu stylowi powtarzają się przeciwstawić. Co podają w zmian? 

Klienci podkreślają, że pewnym z pierwszych aspektów przemawiających za wyborem osiedla o charakterze zawartym jest poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Obserwując trendy i rozwój osiedli zawartych w Stopniach Zjednoczonych, możemy spodziewać się, że oraz w Polsce ich popularność wzrośnie.

Właśnie Stany Połączone są kolebką zamkniętych osiedli. W południowych stanach występowały one specjalnie z pamięcią o osobach starszych. Chodziło o słowo im szybszego bezpieczeństwa. Z zmianie w północnej części świata osiedla zamknięte budowane są dla osób będących ogromną potrzebę manifestowania swojego sukcesu. Tamtejsze ogrodzone kompleksy mieszkaniowe są synonimem powodzenia, luksusu i prestiżu.

U nas moda na zamykanie osiedli rozkwitła często w dużych miastach. Ludzie zmęczeni hałasem, bałaganem i minusem poczucia bezpieczeństwa zaczęli poszukiwać miejsc, które wręczą im wypoczynek oraz zdrowsze wrażenie intymności, i przy obecnym będą ładnie zagospodarowane i ciepłe. Z daleka od uciążliwych domokrążców, miejscowych pijaczków okupujących ławki w środowisku, gdzie jak był plac gier dla niemowląt. Takie myślenie sprawiło, że pierwsze osiedla grodzone utożsamiane były z przepychem i prestiżem. Z czasem bycia na miastach zamkniętych zatrzymywały się coraz bardziej przydatne. Zaś obecne nie wyłącznie ze powodu na wartość, ale i standard, który uległ obniżeniu. Przykładem że żyć warszawski Wilanów, dzielnica, w jakiej zaczęli montować się młodzi warszawiacy, ale też zamożni emeryci.

Modę na zamknięte osiedla kreują też sami deweloperzy. Dużo z nich liczy ochronę czy monitoring. Stróż budzi poczucie bezpieczeństwa: nie pozwoli wejść intruzom na plac kompleksu, dopilnuje, aby dzieci go nie opuszczały, odpowiednio zainterweniuje w sprawy zagrożenia.

Niestety, dla wielu miast zamknięte osiedla stały się równocześnie problemem, bo zaburzają ład publiczny i zmniejszają przestrzeń publiczną. Nierzadko dochodzi wprost do absurdu – niepotrzebne płoty kładzie się na przecięciu uczęszczanych szlaków komunikacyjnych, utrudniając w współczesny ćwicz innym okolicznym mieszkańcom swobodne przenoszenie się do miastu. I liczy, że znacznie ciężko będzie zwalczyć ten kierunek, bo deweloperzy budują dla użytkowników, i ci łatwo żądają miejsc w osiedlach zamkniętych.

Dodajmy, że zamknięte osiedla budują wprawdzie namiastkę poczucia bezpieczeństwa, ale i mogą dodawać się też do narastania społecznych podziałów. Socjologowie podkreślają, że utożsamianie osiedli zamkniętych z miejscem prestiżowym, czyli lepszym, powoduje, że mieszkańcy zwykłych osiedli są postrzegani jako gorsi, biedniejsi, mniej inteligentni. Istnieją zatem stereotypy, które potrafią robić agresję jednej grupy wobec drugiej.

Także osoby zajmujące osiedla zamknięte, czy to ze powodu na poczucie lęku, czy chęć poznania się spośród nowych i przedstawienia swojego statusu materialnego, nie nawiązują bezpośrednich kontaktów sąsiedzkich. W przykładu pierwszej klasy brak poczucia bezpieczeństwa często tworzy się z brakiem przekonania do kolejnych ludzi. Z zmian osoby zamożne wolą przesuwać się w dziale osób o podobnym statusie materialnym i zainteresowaniach.

Zdaniem niektórych specjalistów, paradoksalnie nie znając osób będących u nas, czujemy się nieswojo, co utrudnia nasze poczucie bezpieczeństwa. W niniejszy możliwość liczy się błędne koło. Do ostatniego myśli przeświadczenie, że istniejemy pewni ale w domowym wnętrzu. Zaś toż prawdopodobnie doprowadzać do dużych zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica albo nawet depresja.

About admin

Check Also

Zagrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe więc co raz bardziej znakomity środek ogrzewania budynku. Istnieje więc obecne taki pomoc …