Rynek pierwotny Rynek wtórny

Domki jednorodzinne coraz modniejsze

Można obecnie zauważyć modę na domy jednorodzinne. Częściej jednak wybiera się niewielkie powierzchnie, które często nie przekraczają 100 – 120 metrów kwadratowych. Ceny takich nieruchomości są jednak zróżnicowane. Jest wiele powodów takiego stanu rzeczy, m.in. lokalizacja, standard oraz rozkład.

Wyraźnie widać, że Polacy nie są jeszcze przekonani co do najnowszych technologii w budownictwie i decydują się na tradycyjne bloczki komórkowe bądź cegły. Na dachach cały czas króluje dachówka ceramiczna.

Jak wynika ze statystyk, ok. 30 % budowanych domów jest parterowych. Znaczna większość posiada jedno piętro, a niewiele osób decyduje się na dom wielopiętrowy – co zgadza się ze wcześniej postawioną tezą o małych metrażach. Ciekawe jest zagadnienie związane z podpiwniczeniem, ponieważ niby jest to standardem, a decyduje się na nie jedynie 15%. Nowobudowane domy są coraz mniejsze pod względem powierzchni. Głównym tego powodem jest rezygnacja z domów wielopokoleniowych. Deweloperzy szybko wyczuli modę i coraz więcej inwestują w budownictwo kompaktowe, budując małe domki w szeregowej zabudowie.

Całkiem dobrym powodzeniem cieszą się domki na rynku pierwotnym. Chodzi jednak głównie o te powstałe po 2005 roku, które mają już zachowane nowocześniejsze standardy (choć nie są to już takie młode budynki!). Najwyższe ceny są oczywiście w największych ośrodkach miejskich oraz ich aglomeracjach. Jest to zrozumiałe, że klienci preferują budownictwo nowoczesne. O wiele taniej można jednak kupić budynki powstałe jeszcze w okresie PRL-u, lecz wymagają one sporego wkładu własnego. Wszystko zależy więc od konkretnych lokalizacji i odpowiednich wyliczeń, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję.